Danas je Međunarodni dan pismenosti

Danas se obeležava Međunarodni dan pismenosti!

Stoga je misao dana: "Ne boj se pismenih i nepismenih, već polupismenih."

U Srbiji danas ima oko 1,35 miliona stanovnika bez dana škole ili samo sa nekoliko razreda. Prema popisu stanovništva, iz 2002. godine, u Srbiji je bilo više od 20% odraslih preko 15 godina starosti, koji nisu završili osnovnu školu, a čak 50% onih koji su završili samo osnovnu ili su funkcionalno nepismeni. Najviša stopa nepismenosti beleži se u južnoj i istočoj Srbiji a pored mladih ugroženi su i odrasli, uglavnom žene, iznad 50 godina… Među obrazovanim stanovništvom u Srbiji najviše je onih koji su završili srednju školu, a svega 6,5 % ima fakultetsku diplomu.

Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu Unesko, proglasila je 8. septembar za Međunarodni dan pismenosti 1967. godine, da bi se svake godine, bar na taj dan, istakla važnost čitanja i pismenosti, kako u životu pojedinca, tako i društva u celini. Osim toga, Generalna skupština Ujedinjenih nacija je proglasila desetogodišnji period, od 2003 do 2012. godine, za dekadu u kojoj će se posebna pažnja posvetiti ovom globalnom problemu.

Opštom deklaracijom o ljudskim pravima iz 1948. godine priznato je pravo na obrazovanje, a time i pravo na pismenost. Dve su deklaracije otišle još dalje, tako je u Deklaraciji iz Persepolisa (1975.) rečeno: „Pismenost nije sama sebi svrha. Ona je temeljno ljudsko pravo”, a Hamburška deklaracija iz 1997. naglašava kako je pismenost, koja u širem smislu obuhvata znanje i veštine koje su potrebne svima u svetu brzih promena, jedno od osnovnih ljudskih prava.

Najnoviji podaci Unesko-a pokazuju da je više od 900 miliona odraslih ljudi u svetu nepismeno. To znači da jedan od pet punoletnih ljudi na planeti još ne zna da čita i piše, a dve trećine od tog broja čine žene. Prema podacima kojima raspolaže Unesko, čak 113 miliona dece ne ide u školu, pohađa je neredovno ili ju je napustilo. Podaci UNESKO-a iz 2006. godine govore da 75 odsto nepismenih stanovnika živi u podsaharskim zemljama, gde ženska deca uopšte ne idu u školu, a slede jugozapadna i istočna Azija i arapske zemlje.

Vest napisao-la - Olgica Buljovčić - 08.09.2016.