Dan ružičastih majica

Milioni mladih ljudi u celom svetu obiležavaju Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja „Dan ružičastih majica“ izvorno „Pink Shirt Day“, a obežava se poslednje srede u februaru od 2007. godine.
Sve je počelo 2007. godine kada je dečak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju u školi, zbog dolaska u ružičastoj majici. Ispostavilo se da je majica bila simbol podrške dečaka svojoj majci koja je bolovala od karcinoma dojke. Školski drugari odlučile su da dignu svoj glas protiv nasilnika i solidarišu se sa zlostavljanim dečakom tako što su se sutradan svi u školi pojavili u ružičastim majicama.
Ovu inicijativu su pokrenuli 17-godišnji učenici David Shepherd i Travis Price, koji su štampali prvih 50 ružičastih majica. Od tada, ružičasta majica postala je simbol borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školama.

Pozvani su svi učenici i nastavnici, da obuku majice ili neki drugi odevni predmet ružičaste boje i tako poruče da ne podržavaju nasilje među mladima.

Vest napisao-la - tim za zastitu od DNZZ - 27.02.2019.